pondělí 3. září 2012

Tak trochu jiná palačinka

Mezi další čínské pouliční jednohubky patří  placky s jarní cibulkou cchung-jou-ping 葱油饼, které jsou od nepaměti součástí tradiční čínské kuchyně. Hlavní ingrediencí je mouka, která se smíchá s teplou vodou (často se přidává do těsta i trochu cukru, aby se podpořil proces kynutí). Potom jen stačí těsto ručně zpracovat, nechat odpočinout; rozválet na tenký plát, který se potře sezamovým olejem, posypat jarní cibulkou, zabalit do závinu, rozdělit na dílky, vyválet na tenké placičky a usmažit na pánvi. 


Těžko řici, kde jsem to fotila (asi v Qingdau),  cchung-jou-ping po levé straně

Tyto placičky, i když v jiné úpravě se také podávájí i k nejslavnějšímu čínskému jídlu - pekinské kachně pej-ťing kchao-ja 北京烤鸭. Jedná se o tenoučkou placičku  čchun ping 春饼 (dosl. jarní placička/palačinka), do které se balí jarní cibulka s okurkou a omáčkou z černých sójových bobů. Původ těchto placiček se datuje až do dynastie Ťin (265 - 420). Přípravou těchto placek se tradičně oslavoval příchod jara li-čchun 立春 a Číňané si jezením těchto placek  doslova "ukusovali jaro"/ tzv. se modlili za dobrou úrodu (placičky se tradičně plnily čerstvou zeleninou nebo masem).

Univerzální slovo pro "čínskou palačinku" (tzv. jakoukoliv tenkou placku) je pao-ping 薄饼. Pokud se budeme bavit jen o ping 饼, defacto si můžeme představit cokoliv od francouzských  crêpe po italskou pizzu nebo mexickou tortilu.  Tím samozřejmě jídla, která obsahují slovo ping nejsou ani zdaleka vyčerpána:-)



Co budeme potřebovat na 2 až 4 porce (záleží jací jste samozřejmě jedlíci):

250 gramů hladké mouky
150 ml horké vody
sůl 
jarní cibulku 
sezamový olej
slunečnicový olej
(popřípadě trochu cukru)



Z hladké mouky, teplé vody, špetky soli (popřípadě 1/4  čajové lžičky cukru) uhněteme vláčné těsto (těsto se při zpracování příšerně lepí, mějte trpělivost). Když ho z mísy přeneseme na pomoučněný vál a chvilku si s ním hrajeme, tak lepit nakonec přestane. Těsto necháme min. půl hodiny odpočinout (v míse přikryté utěrkou).


Vyválíme na tenký plát, který pomažeme sezamovým olejem (popřípadě jiným rostlinným olejem), posolíme a posypeme jarní cibulkou.


Srolujeme.


Rozřežeme na stejné díly, které po stranách založíme (uzavřeme).


Vyválíme na placky a zvolna opékáme z obou stran na mírném ohni v rozehřáté pánvi (do které jsme přidali lžíci slunečnicového oleje. Po vyjmutí placek je necháme vysušit na papírovém ubrousku a pánev vytřeme (také papírovým ubrouskem), abychom se zbavili přepálené mouky. Pokud budeme opékat novou várku, opět do pánve přilijeme lžíci oleje. Opakujeme, dokud nemáme všechny placky krásně dozlatova upečené.

Nejvíce opečená placka vynikne, když ji podáváme opět s plackou tzv. placka na placku, a to plackou/ omeletou vaječnou. Do hrníčku rozklepneme vajíčko, osolíme, rozšleháme, nalijeme na pánev (každý máme v domácnosti dvě plotýnky, proto není problém vše připravovat současně). Vaječnou omeletu ještě na pánvi posypeme jarní cibulkou, zvolna propečeme a obrátíme.

Naservírujeme na talíř a můžeme podávat.


Nechte si chutnat!

1 komentář:

  1. Jo, tyhle placky jsou super. Mám rád taky jednu variantu kdy se "potrhají" a na plotnu se vylije rozšlehané vajíčko (s různými přísadami- houba, zelenina, tuňák) a na něj se položí placka. Jak se to spojí a zapeče, tak se sroluje a je to- 抓餅加蛋.

    OdpovědětVymazat